Menu
Home Page

Meet the Governors

"The whole school community works continuously to provide the very best education for it's pupils"

Ofsted February 2015

Picture 1 Alan Claggett - Chair of The Governing Body
Picture 2 Alan Dowden - Community Governor
Picture 3 Stuart Ratcliffe - Parent Governor
Picture 4 Ben Rodgers - Parent Governor
Picture 5 Cyrilyn Scott - Community Governor
Picture 6 Christopher Thom - LEA Governor

Structure and Responsibility of Governors

 

 

Knightwood Primary School - Governors’ Details 2017-2018

 

Name

Category

Appointed by

Term of Office

(no. of years & end date)

Committee membership

Responsibilities

Voting Rights

(if Associate Member)

 

Alan Claggett

 

Co-opted

Governing

Body

 

4

 

16/07/2018

 

Chair of

Governing Body, Chair of Pay Committee

 

N/a

Rebecca Crouch-Lewis

 

Co-opted

Governing

Body

 

4

 

21/08/2019

 

 

 

N/a

 

Dr Subashini M

 

Co-opted

Governing

Body

 

4

 

19/01/2020

 

 

 

N/a

 

Cyrilyn Scott

 

Co-opted

Governing

Body

 

4

 

26/01/2018

 

 

Training governor

 

N/a

Christopher Thom

 

Co-opted

Governing

Body

 

4

 

16/07/2018

 

 

 

N/a

Cllr Alan Dowden

 

Local Authority

Governing

Body

 

4

 

16/07/2018

 

 

 

N/a

 

Paul Haydon

 

Headteacher

 

N/a

 

 

 

 

 

N/a

Susan

Fawkes

 

Parent

 

Parents

 

4

 

31/08/2019

 

 

 

N/a

Stuart

Ratcliffe

 

Parent

 

Parents

 

4

 

19/01/2021

 

Vice Chair of governing body,Safeguarding

 

N/a

Benjamin Rodgers

 

Parent

 

Parents

 

4

 

19/01/2021

 

 

SEN

 

N/a

Sarah

Lewis

 

Staff

 

Staff

 

4

 

08/11/2020

 

 

 

N/a

 

Knightwood Primary School - Register of Governors’ Interests 2017 - 2018

 

Name

Name of Business including:

  • governor elsewhere (please include school name)
  • related / married to member of staff (please include staff name)
  • employed at school

Nature of Business

Nature of Interest

Date of Appointment or Acquisition

Date of Cessation of Interest

Date of Entry

Alan

Claggett

 

 

 

 

 

 

14/09/2017

Rebecca

Lewis

 

Employed at school

 

 

 

 

 

14/09/2017

Dr Subashini M

 

 

 

 

 

 

14/09/2017

Cyrilyn

Scott

 

 

 

 

 

 

14/09/2017

Christopher Thom

 

 

 

 

 

 

18/10/2017

Cllr Alan Dowden

 

 

 

 

 

 

14/09/2017

Susan

Fawkes

 

 

 

 

 

 

14/09/2017

Stuart

Ratcliffe

 

 

 

 

 

 

18/10/2017

Ben

Rodgers

 

 

 

 

 

 

18/10/2017

Paul

Haydon

 

Employed at school

 

 

 

 

 

17/09/2017

Sarah

Lewis

 

Employed at school

 

 

 

 

 

08/11/2020

 

Governors' Details and Register of Interests

 

 

Knightwood Primary School - Register of Governors’ Interests – 2016/2017

 

Name

Name of Business

Including:

  • governor elsewhere (please include school name)
  • related / married to member of staff (please include staff name)
  • employed at school

Nature of Business

Nature of Interest

Date of Appointment or Acquisition

Date of Cessation of Interest

Date of Entry

Alan Claggett

None

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Rebecca Crouch-Lewis

I am a member of Knightwood School staff

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Alan Dowden

I am a LA Governor at St Francis Primary School

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Susan Fawkes

None

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Sarah Lewis

I am a member of Knightwood School staff

n/a

n/a

n/a

n/a

24.11.2016

Subashini M

None

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Stuart Ratcliffe

None

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Benjamin Rodgers

None

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Cyrilyn Scott

None

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Christopher Thom

None

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

Paul Haydon

I am a member of Knightwood School staff

n/a

n/a

n/a

n/a

14.09.2016

 

 

Governors' Details and Register of Interests

 

Knightwood Primary School – Governor Attendance and Details* 2017/2018

 

Name

Category

Body appointing

Term of Office

Attendance Record for 2015/16 Academic Year

Responsibilities / Committees

Alan Claggett

Co-Opted

Governing Body

 

4 Years – end date 06/07/2018

100%

Chair of Governors

Chair of Pay Committee

Health & Safety Governor

 

Rebecca Crouch-Lewis

Co-Opted

 

Governing Body

 

 

4 Years – end date

31/08/2019

89%

 

Alan Dowden

Local Authority

Local Authority

 

4 Years – end date

06/07/2018

78%

 

Susan Fawkes

Parent

Governing Body / Parent Election

 

4 Years – end date

31/08/2019

89%

Pay Committee

Paul Haydon

Head Teacher

Non Governing Head

 

 

100%

 

Subashini M

Co-Opted

Governing Body

 

4 Years – end date

21/01/2020

67%

 

Jane O’Hara

Staff

Staff

 

Resigned

67%

 

Stuart Ratcliffe

Parent

Governing Body / Parent Election

 

4 Years – end date

20/01/2021

78%

Child Protection Governor

HT Review Committee

Ben Rodgers

Parent

Governing Body / Parent Election

 

4 Years – end date

20/01/2021

79%

SEN Governor

HT Review Committee

Cyrilyn Scott

Co-Opted

Governing Body

 

4 Years – end date

06/07/2018

100%

Pay Committee

Christopher Thom

Co-Opted

Governing Body

 

4 Years – end date

06/07/2018

67%

HT Review Committee

Sarah Lewis

Staff

Staff

4 Years – end date 08/11/2020

83%

 

 

 

Knightwood Primary School – Governor Attendance and Details* 2016/2017

 

Name

Category

Body appointing

Term of Office

Attendance Record for 2014/2015 Academic Year

Responsibilities / Committees

Alan Claggett

Co-Opted

Governing Body

4 Years – end date 06/07/2018

100%

Chair of Governors

Chair of Pay Committee

Health & Safety Governor

Rebecca Crouch-Lewis

 

Co-Opted

Governing Body

4 Years – end date 31/08/2019

n/a

 

Alan Dowden

 

Local Authority

Local Authority

4 Years – end date 06/07/2018

56%

 

Susan Fawkes

 

Parent

Governing Body / Parent Election

4 Years – end date 31/08/2019

n/a

 

Paul Haydon

 

Head Teacher

Non Governing Head

 

100%

 

Subashini M

Co-Opted

Governing Body

4 years – end date 21/01/2020

n/a

 

Jane O’Hara

 

Staff

Governing Body / Staff Election

Resigned

89%

 

Stuart Ratcliffe

Parent

Governing Body / Parent Election

4 Years – end date 20/01/2021

77%

Child Protection Governor

HT Review Committee

Vice Chair of Governors

Ben Rodgers

Parent

Governing Body / Parent Election

4 Years – end date 20/01/2021

100%

SEN Governor

Pay Committee

 

Cyrilyn Scott

 

Co-Opted

Governing Body

4 Years – end date 06/07/2018

100%

Pay Committee

Development & Training Governor

Christopher Thom

 

Co-Opted

Governing Body

4 Years – end date 06/07/2018

66%

HT Review Committee

* Please note the governing body has no Associate members

 

 

Top